Zarábanie cez internet: Ako si založiť živnosť

Roland Vojkovský Zarábanie na internete

V minulom článku sme sa pozreli na rôzne možnosti podnikania na internete. Najjednoduchšou cestou, ako začať legálne podnikať je založenie živnosti.

Živnosť má obrovské výhody pre začínajúcich podnikateľov:

Prvý rok vás nemusia trápiť sociálne odvody a zdravotné odvody vo výške 61,81 € (mierne sa zvyšuje každým rokom) sú zvládnuteľné. Ak popri živnosti študujete, tak máte vyhrané - neplatíte ani zdravotné odvody.

Navyše je založenie živnosti naozaj jednoduché a finančne nenáročné. Ak urobíte všetko správne, tak máte živnosť vybavenú za jedno doobedie.

Poďme sa pozrieť na to, ako to celé prebieha.

Čo musíte spĺňať, aby ste si mohli otvoriť živnosť

Podmienky na otvorenie živnosti sú našťastie ľahko splniteľné, takže si živnosť môže otvoriť každý, kto:

  1. má 18 alebo viac rokov
  2. nebol odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť, trestný čin proti majetku ani za žiadny trestný čin, ktorý by mohol súvisieť s predmetom podnikania
  3. je spôsobilý na právne úkony

Tieto podmienky spĺňa drvivá väčšina ľudí, ktorí si čítajú tento článok. Bez problémov.

Výber konkrétnych živností

Ako si vybrať živností

Už viete, ktoré živnosti budete potrebovať?

Dôvod, prečo si čítate tento článok je jednoduchý - chcete získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Na ňom budú napísane všetky živnosti, ktoré máte legálne právo vykonávať.

Keď už sme pri tých živnostiach, existujú 3 rôzne druhy živností:

  1. voľné
  2. viazané
  3. remeselné

Voľnú živnosť si môže otvoriť hocikto, kto spĺňa podmienky v kroku #1.

Ak chcete mať vo svojom oprávnení aj nejakú z viazaných alebo remeselných živností, budete musieť dokázať svoju odbornú spôsobilosť. To v praxi znamená, že potrebujete buď výučný list, diplom z vysokej školy, alebo splniť iné, špeciálne podmienky.

Dobrá správa: Ak chcete podnikať cez internet, tak je veľmi pravdepodobné, že si vystačíte s voľnými živnosťami. To neplatí napríklad vtedy, ak je vašim vysneným podnikaním poskytovanie lekárskych konzultácii cez Skype.

Užitočné odkazy:

Zoznam odporúčaných voľných živností

Zoznam remeselných živností

Zoznam viazaných živností

Odporúčam vám si tieto zoznamy pozrieť a pohľadať tie živnosti, ktoré budete potrebovať pre vaše podnikanie.

Príklad: Ak sa chcete živiť SEO konzultáciami, tak si vyberiete živnosť s názvom Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov.

Na živnostenskom úrade vám síce s výberom živností poradia, ale vždy je dobré mať aspoň základný prehľad o tom, čo chcete.

Koľko to stojí? Živnosti nie sú drahé. Pri osobnom vybavovaní živnosti budete platiť 5€ za každú voľnú živnosť a 15€ za viazanú alebo remeselnú živnosť.

Ak nad nejakou živnosťou váhate, odporúčam, aby ste si ju radšej zobrali. Nestojí to veľa a ušetrí vám to zbytočné behanie po úradoch.

Návšteva živnostenského úradu

Ďalším krokom je osobná návšteva živnostnenského úradu

Osobné otvorenie živnosti je veľmi jednoduché. Celé to zvládnete za jedno doobedie.

Poznámka: Živnosť nemusíte vybavovať osobne. Dá sa to aj online, ale osobne si myslím, že je jednoduchšie si ju založiť na úrade. Zaujímavou možnosťou, ako ušetriť čas je využiť služby externého poradcu (ak vás to zaujíma, tak na Google toho nájdete plno), ale v tomto článku sa budeme zaoberať klasickým spôsobom.

Spĺňate podmienky a máte aký-taký prehľad o živnostiach, ktoré si vyberiete? Skvelé, je čas navštíviť živnostenský úrad vo vašom meste.

Je to jednoduché. Prídete tam, vezmete si poradové číslo a čakáte. Keď blikne na tabuli to vaše, vyberiete sa ku okienku s tým, že by ste si radi otvorili živnosť.

Pracovníčka sa vás opýta, v čom vlastne chcete podnikať a pokusí sa vám poradiť vhodné živnosti. Do ruky vám podá vytlačený zoznam všetkých živností a vy si môžete bližšie naštudovať, čo potrebujete a čo nie.

Poznámka: Z mojej skúsenosti a zo skúsenosti mojich priateľov sú pracovníčky na živnostenskom oveľa milšie, ako by ste od slovenských úradníkov čakali 🙂

Ďalej dostanete otázku, aké chcete mať obchodné meno.

V podstate máte 2 možnosti: Buď to bude vaše meno a priezvisko, teda Igor Novák, alebo si za priezvisko dáte ešte niečo, napríklad Igor Novák Marketing.

Po výbere živností a obchodného mena sa preukážete občianskym preukazom, vypíšete tlačivá a na mieste zaplatíte poplatok. Platiť sa dá aj kartou.

Predtým, než vám vydajú osvedčenie o živnostenskom oprávnení si požiadajú o váš výpis z registra trestov (všetko prebieha online, od vás nie je potrebne nič).

Ak je všetko v poriadku, tak:

  • vám dajú osvedčenie
  • prihlásia vás do vašej zdravotnej poisťovne na platbu odvodov (ak nie ste študent)
  • prihlásia vás na daňový úrad

To je všetko. Teoreticky môžete začať podnikať. Prakticky nie.

Pred vystavením prvej faktúry budete potrebovať DIČ, ktoré by vám malo prísť do 3 týždňov z daňového úradu.

Ako to je so zdravotnou a sociálnou poisťovňou?

Musíte ako nový živnostník platiť zdravotné a sociálne odvody?

Čo musíte a čo nemusíte platiť ako začínajúci živnostník?

Dôležitá poznámka: Tento článok je písaný hlavne pre ľudí, ktorí aktuálne nie sú zamestnaní. Ak si chcete otvoriť živnosť popri zamestnaní, odporúčam článok Živnosť popri zamestnaní: všetko o odvodoch a daniach.

Sociálna poisťovňa

Sociálnu poisťovňu prvý rok vôbec neriešite. Ani sa tam nepotrebujete zastaviť.

Je dobré vedieť, že ak v prvom roku vášho podnikania zarobíte viac ako 50% z ročnej priemernej mzdy v SR za predošlý rok (v roku 2016 bola hranica 5298€, čiže 50% z priemernej mzdy v SR v roku 2015), tak od 1. júla nasledujúceho roka vám vzniká povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne.

Minimálne odvody do sociálnej poisťovne sú aktuálne vo výške 146,35€ bez poistenia v nezamestnanosti. S poistením je to o pár eur viac.

Príklad: Živnosť si založíte zajtra (čiže v roku 2017) a do konca roka zarobíte 5090€. Sociálne odvody neplatíte ani v roku 2018. Ak zarobíte povedzme 5300€, tak od 1.7.2018 budete musieť platiť sociálne odvody približne vo výške 150€ mesačne.

Zdravotná poisťovňa

Po vybavení živnosti o vás vaša zdravotná poisťovňa už vie a pre prvý rok vám vzniká povinnosť platiť zdravotné odvody v minimálnej výške.

Tie sú pre rok 2017 vo výške 61,81€.

Ak vás zákon berie ako študenta, tak zdravotné odvody platiť nemusíte. Musíte sa ale zastaviť na pobočke vašej zdravotnej poisťovne čo najskôr od založenia živnosti a oznámiť im, že študujete. Oni vám potom povedia, aké dokumenty im máte priniesť.

Otázka: Kedy vás vlastne zákon berie ako študenta, ktorý nemusí platiť zdravotné poistenie?

„Zdravotné poistenie neplatí študent strednej alebo vysokej školy študujúci dennou formou, ktorý ešte nemá vysokoškolský titul druhého stupňa.

Taktiež neplatí doktorand študujúci dennou formou, ktorý ešte nemá vysokoškolský titul tretieho stupňa, neprekročil štandardnú dĺžku štúdia a má do 30 rokov. Za takýchto študentov platí zdravotné poistenie štát“ zdroj: Študentské Financie

Viac o tom, kto platí a neplatí poistné nájdete na tomto odkaze.

A čo s daňovým úradom?

Daňovému úradu pri otváraní živnosti nemusíte nič oznamovať. Živnostenský úrad to už urobil namiesto vás.

Do 3 týždňov od otvorenia živnosti vám od daňového úradu príde Osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ, ktoré potrebujete na vystavenie vašej prvej faktúry.

Tip: Ak chcete, môžete si pre svoju živnosť založiť podnikateľský účet. To odporúča napríklad aj odborník Pavol Varhaník.

Nie je to podmienkou, ale ak si plánujete uplatňovať skutočné výdavky namiesto paušálnych, tak je to vhodné. Ja osobne podnikateľský účet nemám a nevadí mi to.

Ak sa rozhodnete pre založenie takéhoto účtu ste povinný tento účet nahlásiť na daňovom úrade do 15 dní od jeho založenia.

Zriadenie trvalého príkazu

Vznikla vám povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne?

Väčšina odborníkov odporúča zriadenie trvalého príkazu. To vám ušetrí veľa času a zábudlivcom aj pekné peniaze, ktoré by inak zaplatili na úrokoch z omeškania.

Záver

Ako vidíte, založiť si živnosť nie je nič zložité. Vybavíte ju za jeden deň a potom už len čakáte na papier z daňového. Hneď ako vám príde, môžete vystaviť prvú faktúru a začať zarábať.

Otvorenie živnosti je skvelý spôsob, ako si vyskúšať podnikanie.

Ak by ste to aj so živnosťou 3 mesiacoch vzdali, tak vás to celé bude stáť okolo 200€ (ak si platíte zdravotné poistenie, samozrejme). To nie je malý peniaz, ale tiež to nie je suma, kvôli ktorej by ste zbankrotovali.

V ďalšej časti seriálu sa pozrieme na proces založenia eseročky. Môžem vám ale prezradiť, že tam nebude stačiť jednoduchá návšteva úradu.

Roland Vojkovský

Roland píše jediný slovenský blog o blogovaní. Škola ho nikdy veľmi nebavila a oveľa radšej si číta blogy. Cíti sa trochu divne, keď o sebe píše v tretej osobe, ale uznáva, že to tak znie podstatne lepšie.

Diskusia ku článku

Zanechať komentár

*

*

Táňa

Ďakujem za zrozumiteľný článok. Chcem sa spýtať, koľko sa platí do zdravotky v prípade, ak je človek invalidný dôchodca? Momentálne neplatím nič, som poistencom štátu. Ostane mi tento status?