Ako nainštalovať WordPress cez FTP (slávna 5-minútová inštalácia)

Roland Vojkovský WordPress

V minulom článku sme si povedali o najjednoduchšom spôsobe, ako nainštalovať WordPress. Začali sme prvými krokmi, teda kúpou domény a hostingu od najpopulárnejšieho poskytovateľa na Slovensku, a skončili sme s plne funkčnou WordPress stránkou.

Dnes sa pozrieme na klasický spôsob, ako nainštalovať WordPress. Veľa poskytovateľov hostingu ponúka inštaláciu WordPressu jedným kliknutím, no stále sa nájdu aj takí, pri ktorých sa to nedá. A preto si ukážeme univerzálny spôsob.

Pred nejakým časom natočil Peter Chodelka video návod, v ktorom ukazuje inštaláciu WordPressu na hostingu Ebola. Ak radšej čítate než pozeráte videá, prosím, pokračujte 🙂

Predtým, než začneme

Predpokladám, že už máte kúpenú vlastnú doménu a hosting, ale ak nie, prejdite na článok Najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať WordPress. V spomínanom článku nájdete úplne všetko, čo potrebujete (vrátane návodu, ako si výhodne kúpiť doménu a hosting).

Okrem toho budete potrebovať program FileZilla. FileZillu stiahnete tu.

A keďže chcete na vašu web stránku nainštalovať WordPress, musíte si ho najprv stiahnuť. Ak chystáte stránku v slovenčine, choďte na stránku wp.sk a v bočnom paneli na pravej strane kliknite na odkaz Stiahnuť WordPress.

Odkaz na stiahnutie WordPressu

Takto vyzerá odkaz na stiahnutie najnovšej slovenskej verzie WordPressu na stránke wp.sk.

Ak chystáte stránku v angličtine, tak si WordPress stiahnite na oficiálnej stránke wordpress.org.

WordPress sa vám stiahne vo formáte .zip. Na to, aby ste ho vedeli nahrať na server, ho najskôr potrebujete rozbaliť. Ak neviete, ako na to, prečítajte si krátky návod, ako otvoriť .zip súbory.

Krok 1: Pripojenie sa na FTP účet a prenos súborov

Základy ste zvládli, teraz je čas na to, aby ste sa pripojili na váš hosting cez FTP a nahrali na neho WordPress, ktorý ste si pred chvíľou stiahli.

Čo potrebujete k pripojeniu na FTP? Dve veci:

  1. FTP klient, napríklad FileZillu
  2. prístupové údaje

Kde získať tieto údaje?

Niektorí poskytovatelia hostingu vám prístupové údaje k vášmu FTP účtu pošlú hneď po spracovaní objednávky, inde ich nájdete v administračnom paneli vášho hostingu.

Získať tieto prístupové údaje by nemal byť žiadny problém. Ak by ste si nevedeli rady, stačí napísať krátky email vášmu poskytovateľovi a oni všetko nastavia namiesto vás. Sú na to zvyknutí 🙂

Vaše prístupové údaje môžu vyzerať napríklad takto:

Hostiteľ: vasastranka.sk

Používateľské meno: admin.vasastranka.sk

Heslo: nieco_uplne_nahodne

Týmito údajmi sa prihlásite na váš FTP účet. Zapnite nástroj FileZilla a tieto údaje vyplňte do príslušných koloniek v hornej časti FIleZilly. Do kolónky Port napíšte 21 a kliknite na tlačidlo Rýchle pripojenie.

Pripojenie na FTP cez FileZillu

Takto sa pripojíte na váš FTP účet cez FileZillu.

Ak sa vám zobrazí upozornenie na neznámy certifikát servera, tak to jednoducho odkliknite. Niet sa čoho báť.

Po tomto by sa vám mal zobraziť hlavný adresár vášho FTP účtu. Pravdepodobne v ňom uvidíte niekoľko priečinkov. Takto napríklad vyzerá hlavný adresár pri weboch hostovaných na WebSupporte:

Súbory na FTP

Príklad toho, čo môžete vidieť po prihlásení sa na FTP.

U každého poskytovateľa hostingu vyzerá tento hlavný adresár trochu inak, takže ak tam nemáte presne tieto priečinky, tak žiadny stres. Pre vás je teraz dôležitý len priečinok, na ktorom je hlavný obsah webu. Štandardne je to priečinok s názvom web alebo www.

Kliknite teda na priečinok s názvom web alebo www a skontrolujte, či je prázdny. Niektorí poskytovatelia hostingu zvyknú v tomto priečinku nechať súbor index.php, vďaka ktorému môže stránka vyzerať napríklad takto:

WebSupport prázdna stránka

Prázdná stránka, ktorá sa zobrazuje na WebSupport weboch, na ktorých zatiaľ nie je nahraný žiadny obsah.

Tento súbor by ste mali pred inštaláciou WordPressu vymazať. Kliknite na neho pravým tlačidlom a následne na Odstrániť.

V priečinku www / web už nič nie je, a tak vám nič nebráni v tom, aby ste do neho nahrali všetky súbory WordPressu.

Pozor: Nenahrávajte na váš hosting súbor wordpress-4.x.x-sk_SK.zip, ani celý priečinok wordpress (ktorý sa vám zobrazí po rozbalení .zip súboru). Nahrávajte iba obsah priečinka, ako to môžete vidieť na obrázku nižšie.

Kopírovanie súborov cez FileZillu

Kopírovanie obsahu priečinka „wordpress“ na FTP server.

Nahrávanie súborov WordPressu na váš FTP server chvíľu potrvá. U mňa to zabralo okolo 25 minút. Zatiaľ teda nechajte FileZillu zapnutú a môžete sa venovať iným veciam.

Kedy budete vedieť, že je upload hotový?

V dolnom rohu FileZilly vidíte 3 „kolónky“ - Súbory vo fronte, Zlyhané prenosy a Úspešné prenosy. Ak to máte ako na obrázku nižšie, tak je všetko v poriadku a môžete sa vhrnúť na ďalší krok.

FileZilla - úspešný prenos

Všetky súbory boli úspešné prenesené na FTP server.

Krok 2: Vytvorenie MySQL databázy (nie je to tak ťažké, ako to znie)

Ďalším krokom je vytvorenie MySQL databázy. Bez databázy nie je možné mať web na WordPresse, takže sa tomu nevyhnete.

Vytvorenie MySQL databázy je podobné ako získavanie prístupových údajov na FTP - u každého poskytovateľa hostingu to bude trochu iné.

Napríklad u WebSupportu stačí v administračnom paneli kliknúť na doménu, ktorú chcete spravovať a následne na Databázy.

Tvorba databázy cez administráciu WebSupportu

Takto sa dostanete k vytvoreniu databázy v administračnom paneli WebSupportu. Pri iných poskytovateľoch by to nemalo byť veľmi odlišné.

Poznámka: Existuje niekoľko rôznych typov databáz, ale MySQL by mali podporovať všetci poskytovatelia hostingu.

Pri tvorbe databázy budete vypĺňať login a heslo. Pri väčšine poskytovateľov hostingu si volíte aj meno databázy. U WebSupportu je meno databázy a login rovnaké.

Tip: Nezabudnite si tieto údaje niekde zapísať, už o malú chvíľu ich budete potrebovať. Keď máte všetko potrebné vyplnené a údaje zapísané, potvrďte vytvorenie databázy.

Vytvorenie novej databázy pre WordPress

Tvorba novej databázy v administračnom paneli WebSupportu.

Krok 3: Inštalácia WordPressu

Po vytvorení databázy naťukajte do vášho prehliadača adresu vašej stránky. Malo by sa vám zobraziť niečo takéto:

Inštaláciu WordPressu - wp-config

Po nastavení databázy je čas na inštaláciu WordPressu.

Kliknite na tlačidlo Poďme na to a vyplňte prvé 3 údaje: meno databázy, prihlasovacie meno a heslo. Po ich vyplnení ešte musíte zadať server databázy a prefix tabuľky.

Server databázy je vo väčšine prípadov localhost. Ak by vám localhost nefungoval, v administračnom paneli vášho webhostingu sa poobzerajte po prístupových údajoch k databáze. Každý dobrý poskytovateľ ich tam bude mať. Ak nie, napíšte im email a opýtajte sa ich na server databázy.

Prefix tabuľky môžete nechať aj wp_, ale ak chcete vašu stránku trochu viac zabezpečiť, použite pokojne niečo iné.

Po vyplnení všetkých údajov kliknite na tlačidlo Odoslať.

Inštalácia WordPressu cez FTP - údaje z databázy

Príklad vyplnenie údajov pri inštalácii WordPressu.

Ak ste všetko vyplnili správne, zobrazí sa vám toto:

Inštalácia WordPressu - krok 2

Ak ste zadali správne prístupové údaje k databáze, zobrazí sa vám táto hláška.

Kliknite na tlačidlo Spustiť inštaláciu. Zobrazí sa vám tento formulár:

Inštalácia WordPressu - krok 3

A je to tu. Finálny krok k vášmu WordPress webu. Vyplňte údaje a kliknite na Inštalovať WordPress.

Názov stránky - toto je celkom jednoduché.

Meno - keďže je používateľské meno admin tým najrozšírenejším, tak ho mnoho hackerov skúša ako prvé. Ak by ste si ako používateľské meno zvolili admin, hackerom stačí len „trafiť“ heslo a majú plný prístup k vašej stránke. Preto si zvoľte niečo iné.

Heslo - zvoľte si silné heslo, inak na to môžete doplatiť.

Tip o heslách: Na správu hesiel už dnes existuje množstvo riešení. Niektoré sú dokonca zadarmo. Ja používam LastPass, ktorý mi automaticky ukladá (a keď treba, tak vypĺňa) prístupové údaje. Odporúčam.

Viditeľnosť pre vyhľadávače môžete nechať tak ako je. Ak ju vypnete počas obdobia, kedy ešte len tvoríte web, nič tým nepokazíte. Tiež to tak zvyknem robiť. Ak by ste ju ale potom zabudli zapnúť, mohli by ste si seriózne uškodiť (menšia návštevnosť z vyhľadávania). Preto to radšej nechajte tak 🙂

Kliknite na inštalovať WordPress a o pár sekúnd by ste mali byť presmerovaní do administrácie vašej stránky (obrázok nižšie).

Screnshot WordPress administrácie

Takto vyzerá administračné rozhranie WordPressu.

Gratulujem! Práve ste úspešne zvládli inštaláciu WordPressu. Nebolo to také ťažké, však? 🙂

Ak teraz naťukáte vašu stránku do prehliadača, pravdepodobne uvidíte niečo takéto (pravedpodobne preto, lebo dizajn určuje hlavne prednastavená šablóna, ktorá môže byť iná):

WordPress po inštalácii

Takto môže vyzerať úvodná obrazovka vašej stránky. Nebojte sa, neostane to takto dlho 🙂

Záver

Samozrejme, váš web má ešte ďaleko do finálnej podoby, ale už máte funkčnú stránku, na ktorej je nainštalovaný ten najlepší redakčný systém (WordPress).

Čo robiť ďalej?

Na vašom mieste by som pokračoval na náš článok o 9 veciach, ktoré spraviť po inštalácii WordPressu.

Roland Vojkovský

Roland píše jediný slovenský blog o blogovaní. Škola ho nikdy veľmi nebavila a oveľa radšej si číta blogy. Cíti sa trochu divne, keď o sebe píše v tretej osobe, ale uznáva, že to tak znie podstatne lepšie.

Diskusia ku článku

Zanechať komentár

*

*

Najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať WordPress | Zarábajúciweb.sk

[…] Dôležitá poznámka: Ak máte hosting kúpený od iného poskytovateľa (a nie od WebSupport), prosím pokračujte na tento článok: Ako nainštalovať WordPress cez FTP (slavná 5-minútová inštalácia). […]