Čo ovplyvňuje rýchlosť WordPress stránky a ako ju zvýšiť?

Miška Struhárová WordPress

Kým sa načítajú všetky časti vašej prepracovanej stránky, prejdú dlhé sekundy. Uvažovali ste už nad tým, koľko ľudí čakanie odradí a kliknú si radšej na iný web?

Tento scenár nepoteší nikoho, ani milovníka koní, ktorý o nich píše blog, ani fotografa, ktorý využíva WordPress stránku na prezentáciu svojho portfólia. A už vôbec nepoteší obchodníka, ktorého biznis je postavený práve na webe.

Dobrou správou je, že aj malý blog, aj stredne veľký e-shop, môžu byť rýchlejšie. Stačí vedieť, čo ich spomaľuje. Prvá príčina môže byť najzávažnejšia.

Aj malý blog, aj stredne veľký e-shop, môžu byť rýchlejšie, ak zistíte, čo web spomaľuje.

Hosting nie je optimalizovaný pre WordPress

Aj WordPress potrebuje špecifické nastavenia hostingu. Väčšinou ho hostingy spĺňajú, no ak nie, pocítite to na rýchlosti načítavania stránok. Používateľsky najpohodlnejšie je vybrať si hosting určený pre WordPress. Poskytovateľ dodá službu tak, aby vyhovovala požiadavkám redakčného systému pre optimálny a bezproblémový chod.

Aké požiadavky by mal takýto hosting spĺňať?

Základom je toto odporúčanie od samotného WordPressu: aktuálne PHP verzia 7.2 alebo vyššia, MySQL verzia 5.6 alebo vyššia, prípadne MariaDB verzia 10.0 a vyššia. Nič vám to nehovorí? Ide o kompatibilitu servera so skriptovacím jazykom a databázovým systémom. Ak položíte poskytovateľovi hostingu otázku, či jeho hosting spĺňa tieto kritériá, odpoveď by mala byť „áno“. Najmä, ak sú ich servery postavené na Apache alebo Nginx.

Softvér nestačí, hardvér tiež zaváži

Hostingové spoločnosti využívajú rôzne „železo“, ktoré sa prejaví na rýchlosti serverov a, tým pádom, aj na hostingu. Toto môže byť problémové napríklad pri malých poskytovateľoch, ktorých služby môžu trpieť kvôli zlému technickému vybaveniu. Poskladať kvalitný serverový počítač nie je lacný špás a v prípade poskytovateľov sa nerozprávame o jednom, ale viacerých takýchto strojoch.

Rozdiel je potom tiež v tom, či je server, na ktorom sa nachádza vaša stránka, dedikovaný alebo zdieľaný. Zdieľaný hosting je bežnejší, no pre väčšie stránky už nepostačujúci. Musí sa deliť o výpočtovú silu serverového počítača s inými stránkami. Dedikované servery sú drahšie, no máte k dispozícii poskytovateľom uvedenú kapacitu operačnej pamäte alebo procesora.

Pevné disky zavážia tiež. Respektíve, nie pevné (HDD), ale ich rýchlejšie ekvivalenty – SSD. Netreba do hĺbky vysvetľovať, o čo v tomto prípade ide. Najmä, ak ste niekedy porovnávali klasické HDD s novšími SSD. Na serveri sa táto rýchlosť odrazí tiež.

Úložisko servera

Neoptimalizované multimédiá

Častým problémom dlhšieho načítavania webstránky sú aj neoptimalizované médiá. Obrázky, videá, zvukové stopy, pri všetkých týchto súboroch môžete spraviť kompromis.

Kompromisom v ich prípade je vzdanie sa najvyššej kvality. Neznamená to, že obrázok bude rozmazaný alebo zvuk bude chrčať. Vzdávate sa len toho, čo je pre vás akceptovateľné. Je to výhodné preto, že sa vám tak podarí zmenšiť veľkosť média. Menší multimediálny súbor, rýchlejšie načítanie stránky.

Problémom dlhšieho načítavania webstránky sú aj neoptimalizované médiá

Zbytočné kódy, skripty a pluginy

Dáta potrebujete, aby ste mohli efektívnejšie viesť svoju stránku. No občas je tých dát až príliš. Rôzne sledovacie skripty sa vám ukladajú (alebo si ich vy ukladáte) do kódu, kvôli čomu vznikajú zbytočné požiadavky na server a jeho odozva je potom pomalá. To sa, ako už správne tušíte, prejavuje dlhším načítaním stránky.

Podobne je to aj s pluginmi. Ak inštalujete do redakčného systému toľko pluginov, ako aplikácií do telefónu, zbavte sa tohto zlozvyku. Nepotrebné, no napriek tomu aktívne pluginy vám robia medvediu službu.

Sledovacie skripty spôsobujú zbytočné požiadavky na server a spomaľujú odozvu

Overte si, či je všetko v poriadku

Začnite tým, že si overíte rýchlosť vášho WordPress webu. To môžete spraviť pomocou webnástrojov, ako je Pingdom alebo GTmetrix. Ak zistíte nejakú chybu – odporúčané nástroje vám prezradia, kde sa môže nachádzať – môžete ju odstrániť odporúčaniami vyššie.

Riešením v prípade obrázkov a videí bude nástroj na ich kompresiu. Možno nemáte alebo neovládate žiadny grafický program. Vyskúšajte niektorý z webnástrojov. Veľmi obľúbený a jednoduchý na použitie je TinyPNG. Pomocou neho zmenšíte veľkosť obrázkov, stačí ich nahrať spôsobom drag&drop.

O pomoc môžete požiadať aj svojho poskytovateľa webhostingu. Najlepšie vám vysvetlí a odporučí webhostingové služby, ktoré sú pre vaše potreby optimálne.

Článok je hosťovský príspevok agentúry Basta digital.

Miška Struhárová

Copywriterka a content manažérka. Bojuje proti nudnému obsahu písaním užitočného, ktorý pomôže alebo vyrieši problém. S WordPressom kráča ruka v ruke každodennou prácou na voľnej nohe.

Diskusia ku článku

Zanechať komentár

*

*