WordPress šablóny zadarmo – vyberáme TOP 31 pre rok 2017!

Miška Struhárová WordPress

Každý, kto začína s WordPressom a rozhodne sa spustiť nový web, si musí prejsť procesom výberu šablóny. Áno, môže sa zdať, že existuje nekonečné množstvo šablón, či už v platenej alebo neplatenej verzii.

Aby ste sa vyhli zbytočným zmätkom, zozbierala som 31 šablón, ktoré sú úplne zadarmo a pripájam aj niekoľko rád, ako postupovať pri výbere.

Aké výhody majú WordPress šablóny zadarmo?

Je pochopiteľné, že pri rozbiehaní biznisu nemusíte mať k dispozícii dostatočný rozpočet, aby ste si šablónu kúpili, či nebodaj investovali do grafiky namieru.

Možno tiež neviete, či je presne toto typ biznisu, ktorému sa chcete venovať alebo blog, ktorý chcete písať. Každý má svoj dôvod prečo sa rozhodol siahnuť po šablóne zadarmo.

Aby som zachovala objektivitu, treba povedať, že v porovnaní s platenou premium verziou je rozdiel v kvalite veľký. Developeri investujú viac pozornosti do podpory a vylepšovania platených šablón, čo je logické, keďže ľudia si za istý štandard platia.

Bezplatné šablóny sú zvyčajne okrajové projekty, ktoré nie vždy poskytujú dostatočné možnosti personalizácie, nemajú pravidelné aktualizácie s čím prichádzajú bezpečnostné riziká, nemajú nonstop podporu (ak vôbec nejakú) od developera v prípade problémov. Neplatí to však pre všetky šablóny zadarmo.

Ako si s tým poradiť a na čo si dať pozor pri výbere?

Práve na výnimky som sa sústredila v článku. Skôr, ako vám predstavím tie najlepšie šablóny, ktoré som poctivo zozbierala, pripravila som niekoľko tipov, ako vyťažiť z neplatených šablón maximum a nenarobiť si zbytočne na webe problémy.

1. Vyberte si overeného developera

Pri šablónach zadarmo sa nevypláca robiť veľký prieskum, najmä ak nepoznáte developerov a ich prácu. Môžete skončiť s nainštalovanou šablónou, ktorá obsahuje škodlivý kód, cez ktorý sa developer dostane k dátam. A to, samozrejme, nechcete.

Ak si nie ste istí, neexperimentujte a vyberte si zo šablón, ktoré ponúka WordPress.org. Niekoľko z nich som zahrnula aj do zoznamu nižšie. Odporúčam tiež skontrolovať, či má developer oficiálnu stránku.

2. Spĺňajú všetky vaše požiadavky?

Šablóny zadarmo vyzerajú rovnako profesionálne ako premium verzie. Zväčša však neposkytujú toľko možností dizajnu stránky. Predtým, ako sa pustíte do nahadzovania obsahu na váš web, nainštalujte si skúšobne viac šablón a otestujte ich funkcionalitu, aby vyhovovala tomu, čo od nej očakávate.

3. Kompatibilita s WordPress pluginmi

Šablóna, ktorá nespolupracuje s pluginmi je vám na nič. Práve v užitočných pluginoch je sila WordPressu. Opäť, ak si chcete byť istí, prehľadajte WordPress.org. Šablóny musia spĺňať určité kritéria, aby sa do ponuky dostali a kompatibilita je jedným z nich. Tu máte istotu, že neurobíte krok vedľa.

4. Čítajte recenzie

Dozviete sa z nich dôležité informácie od používateľov, ktorí tému vyskúšali alebo pri nej zostali. Hviezdičkové hodnotenie je síce fajn, ale z neho sa nedozviete aké problémy s funkcionalitou by sa mohli prihodiť, ak je k nej podpora developera, ako prebieha, či nie je iba pro-forma, aby naoko zvýšila kvalitu šablóny a veľa iných vecí. Prejsť si recenzie, prehľadať fóra či pogoogliť nie je v tomto prípade na škodu.

Checklist pred konečným rozhodnutím

Tešíte sa, že ste našli tú pravú? Dvakrát meraj a raz rež, preto si overte svoje rozhodnutie pomocou nasledujúcich bodov:  

  • Šablóna pochádza od overeného a známeho developera
  • Developer má oficiálnu stránku
  • Dá sa stiahnuť z WordPress.org
  • Je updatovaná v pravidelných intervaloch (posledná aktualizácia pred 2 rokmi nie je v poriadku), aby bola kompatibilná s najnovšou veriou WordPress
  • Developer poskytuje aspoň čiastočnú podporu
  • Dajú sa nájsť užívateľské recenzie
  • Poskytuje funkcionalitu, ktorú presne potrebujete

Odpovedali ste na všetko áno? Super, môžete inštalovať.

Výberu WordPress šablóny a jej úprave sa venuje samostatná kapitola e-booku Zarábajúci web: Od domény k peniazom, ktorý vám v povinnom čítaní nesmie chýbať.

Zoznam TOP 31 WordPress šablón zadarmo

Aby som vám uľahčila rozhodovanie, zozbierala som TOP WordPress šablóny, ktoré sú úplne zadarmo. Šablóny som nakombinovala tak, aby si vybral každý, či už vlastník biznisu, ktorý chce odprezentovať svoj produkt alebo kreatívec, ktorý sa chce pochváliť portfóliom. 

1. Hestia

Hestia WordPress šablóna zadarmo

Šablóna bola navrhnutá v súlade s pravidlami Material Design. Užívatelia si chvália podporu od developerov, ktorí dokonca vytvorili aj tutoriály na vybudovanie webstránky vo WordPresse. Téma je kompatibilná s Woo Commerce, za krátky čas si dokážete vyklikať online obchod. Zmeny, ktoré v šablóne vykonáte, aby vyzerala podľa vašich predstáv, je vidieť okamžite vďaka Live Customizeru. Samozrejmosťou je optimalizácia pre vyhľadávače, rovnako ako optimalizácia pre maximálnu rýchlosť načítania.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

2. Electa

Electa WordPress šablóna zadarmo

Mriežkový dizajn je skvelým spôsobom ako prezentovať svoje fotografie. Šablónu tiež využijú rôzne typy biznisov, ktoré tak môžu potenciálnym zákazníkom ukázať svoje služby prehľadným vizuálnym spôsobom.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

3. Illdy

Illdy WordPress šablóna zadarmo

Moderná, pútavá a flexibilná šablóna má mladistvý dizajn, ktorý poslúži agentúram aj freelancerom na prezentáciu portfólia, firmám na ukážku ich služieb a tvorbu blogu. Šablóna má niekoľko widgetov, ktoré viete ľubovoľne usporiadať, zmeniť ich farebnosť, aby ste sa predstavili potenciálnym zákazníkom čo najzaujímavejším spôsobom.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

4. Activello

Activello WordPress šablóna zadarmo

Minimalistická a univerzálna šablóna pre blogy s rôznym zameraním. Magazínový štýl témy nechá vyniknúť fotografie, preto sa hodí pre blogy o jedle, cestovateľské aj módne blogy. Na domovskej stránke návštevníkov privíta šíroký slider zobrazujúci najnovší obsah. Dokážete si ju upraviť v Live Editore, podporuje všetky populárne pluginy a má vstavanú podporu WooCommerce.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

5. IsleMag

IsleMag WordPress šablóna zadarmo

Rozbiehate magazín nabitý skvelými článkami? IsleMag je stávka na istotu z neplatených šablón. Články viete prehľadne zaraďovať do kategórii, aby čitateľ magazínu našiel ihneď obsah, ktorý hľadá. Developeri mysleli aj na monetizáciu, preto má šablóna integrovanú podporu AdSense.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

6. PinBin

PinBin WordPress šablóna zadarmo

Šablóna prichádza s mriežkovým dizajnom podobným zobrazeniu na Pintereste. Skvele sa hodí pre fotografov, web dizajnérov a ďalších kreatívcov, ktorí chcú potenciálnym klientom ukázať svoje infografiky, mockupy, fotografie či iné práce. Šablóna bola navrhnutá s minimalistickým zámerom. Ak nebudujete anglickú webstránku, téma podporuje aj iné jazykové verzie.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

7. Brilliance

Brilliance WordPress šablóna zadarmo

Univerzálna šablóna predovšetkým pre vytvorenie biznis stránky. Vzhľad viete personalizovať zmenou polohy sidebaru alebo vypnutím zobrazenia záhlavia a zápätia. Šablóna je kompatibilná s WooCommerce, takže si jednoducho viete vytvoriť online obchod a začať predávať. Samozrejmosťou je možnosť zmeny farebnosti, písma a pridávanie shortkódov.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

8. Perth

Perth WordPress šablóna zadarmo

Pomocou sekcií, ktoré šablóna obsahuje, si vytvoríte zaujímavé portfólio pre budúcich klientov. Ak vám nevyhovuje prednastavená farebnosť alebo typ písma, viete si ju zmeniť a prispôsobiť podľa seba a svojho brandingu.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

9. Amadeus

Amadeus WordPress šablóna zadarmo

Šablóna s trochu futuristickým dizajnom je skvelá pre blogerov. Návštevník má v hneď po otvorení stránky k dispozícii ikony na sociálne médiá autora, aby sa s nim mohol spojiť cez ďalšie siete. Môžete sa pohrať s písmom, pridať si vlastné logo a vizuál do záhlavia.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

10. Zillah

Zillah WordPress šablóna zadarmo

Obľúbená téma na blogovanie má veľké množstvo možností personalizácie. Šablónu máte za pár minút nainštalovanú a môžete začať robiť úpravy. Vytvorte si zaujímavé záhlavie s vlastným logom, pod ktorým slider ukáže návštevníkom posledné články. Aby na stránke návštevníci hneď našli, čo potrebujú, uľahčite im to zoradením jednotlivých položiek v menu. Šablóna má prepripravený obsah, aby vám developeri uľahčili prácu s ňou, no ak si aj napriek tomu nebudete vedieť dať rady, pripravené sú aj video tutoriály.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

11. Shapely

Shapely WordPress šablóna zadarmo

Minimalistická šablóna je navrhnutá predovšetkým na jednostránkové weby (biznis stránky alebo portfólio), no vďaka možnosti pracovať s jednotlivými sekciami je použiteľná prakticky pre akýkoľvek druh stránky. Podporuje WooCommerce, pár klikmi si nainštalujete plugin a môžete začať predávať.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

12. Rokophoto Lite

Rokophoto Lite WordPress šablóna zadarmo

Jednoduchá šablóna s minimálnym počtom prvkov je ako stvorená pre fotografov, ktorí chcú najviac upútať návštevníkov práve svojimi zábermi. Pre prehľadnejšiu navigáciu si viete vytvoriť tématické kategórie a pridať ich do menu.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

13. Allegiant

Allegiant WordPress šablóna zadarmo

Šablóna na vytvorenie portfólia firiem alebo kreatívcov. Návštevníkov na stránke privíta slider na celú šírku, za ktorým si viete upraviť postupnosť sekcií od ponúkaných služieb, cez hotové projekty až po členov tímu a kontakty.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

14. Helena

Helena WordPress šablóna zadarmo

Developer šablóny ju navrhoval pre webstránky firiem, no väčšie využitie v nej vidím pri blogoch. Fotky odprezentuje úvodný slider, veľmi pekný je aj mriežkový minimalistický dizajn a dobre zvolený typ písma. Vzhľad si, samozrejme, viete prispôsobiť podľa seba.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

15. Cereattica

Creattica WordPress šablóna zadarmo

Veľkou výhodou šablóny sú widgety, ktoré jej dávajú veľkú flexibilitu a možnosť prispôsobenia pre rôzne webstránky. Použiť ju tak môžu umelci na ukážku prác, reštaurácie, milovníci módy alebo zdravého životného štýlu.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

16. Writee

Writee WordPress šablóna zadarmo

Pre začínajúceho blogera bude šablóna Writee skvelý spôsob, ako mať štýlovú webstránku a prezentovať obsah. Jednoduchý čistý dizajn si v hodnoteniach pochvaľujú užívatelia najviac.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

17. Nikkon

Nikkon WordPress šablóna zadarmo

Minimalistická jednoduchá šablóna je medzi užívateľmi obľúbená na vytváranie portfólia, ale aj blogovanie. Jej dizajn nechá vyniknúť fotografie, preto sa vám môže hodiť, ak sa chystáte napríklad predávať oblečenie. S podporou WooCommerce si e-shop vytvoríte veľmi rýchlo.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

18. Vogue

Vogue WordPress šablóna zadarmo

Skvelá šablóna, keď si chcete skúsiť predaj produktov. Stačí nainštalovať s WooCommerce plugin a môžete začať. Téma má niekoľko dizajnov pre header, zobrazenie blogu, podporuje jazykové varianty. Tému si viete jednoducho prispôsobiť vašich potrebám, absolútne nepotrebujete znalosť kódovania. Hodiť sa bude aj na vytvorenie portfólia, pre blogerov, ktorí si môžu vybrať z niekoľkých typov zobrazenia stránok.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

19. Everly Lite

Everly Lite WordPress šablóna zadarmo

Ak ste fanúšik minimalizmu, Everly Lite sa vám bude páčiť. Šablóna ponúka okrem predvoleného vzhľadu tri ďalšie (mriežka, s plnou šírkou alebo magazínový štýl), aby čo najviac vynikol obsah, a to nielen ten písaný. Okrem blogerov sa bude šablóna hodiť fotografom, ktorí si vedia vytvoriť krásne tématické galérie bez ďalšieho zásahu do kódu.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

20. Parallax One

Parallax One WordPress šablóna zadarmo

Jednostránková šablóna s parallaxovým rolovaním dodá vašej firemnej či osobnej prezentácii jednoduchú a prehľadnú formu. Téma je vhodná pre akýkoľvek typ biznisu či kreatívcov, ktorí potrebujú zhrnúť svoje služby a skúsenosti do niekoľkých organizovaných sekcií. Developer šablóny tiež sľubuje 100% podporu a odpoveď na otázky do 24 hodín, ak si s niečím nebudete vedieť rady.  

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

21. Photomania

Photomania WordPress šablóna zadarmo

Ste začínajúci fotograf, ktorý hľadá možnosti ako si vytvoriť svoje online portfólio? WordPress a šablóna špeciálne pre fotografov sú ideálna dvojka na pekne vyzerajúcu jednoduchú webstránku, kde vyniknú práve fotografie. Samozrejme, nielen na fotografické portfólio je šablóna určená, bude sa hodiť každému, kto chce pútavo vizuálne odprezentovať svoje produkty. Fotografie viete tématicky rozčleniť, aby každý návštevník našiel ihneď presne to, kvôli čomu na webstránku prišiel.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

22. Transcend

Transcend WordPress šablóna zadarmo

Svieži dizajn témy bol navrhnutý predovšetkým na ukážky portfólia a prezentáciu služieb firiem. Téma podporuje multimediálny obsah, aby ste svoju značku odprezentovali čo najlákavejšie. Je vhodná ak uvádzate na trh nový produkt, aj keď chcete podporiť predaj presmerovaním návštevnosti na inú landing page. Šablóna je kompatibilná s WooCommerce pluginom.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

23. Virtue

Virtue WordPress šablóna zadarmo

Univerzálny a všetranný dizajn šablóny je vhodný pre akýkoľvek typ podnikania. Téma má vstavanú podporu WooCommerce pre tvorbu e-shopu, veľa možností personalizácie, ktorú oceníte pri budovaní firemného webu, landing page aj osobného blogu.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

24. ShopIsle

Shop Isle WordPress šablóna zadarmo

Chystáte sa vrhnúť do vôd e-commerce biznisu? ShopIsle je elegantnou témou, s ktorou si vytvoríte online obchod podľa vašich predstáv. Je kompatibilná s WooCommerce, plne responzívna pre bezproblémové zobrazenie produktov na akomkoľvek zariadení. Zákazníkom tiež viete dať k dispozícii kontaktný formulár a predstaviť bližšie tím, ktorý stojí za obchodom.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

25. Auberge

Auberge WordPress šablóna zadarmo

Ideálna pre webstránky s receptami, pre kaviarne alebo reštaurácie. Podporuje integráciu Beaver Builder pre tvorbu landing pages, plugin WebMan Amplifier pre tvorbu receptov, Schema.org na pekné zobrazovanie štrukturovaných dát v Google, podporu pre preklady do rôznych jazykov a rôzne ďalšie nastavenia, ktoré umožňujú personalizáciu šablóny.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

26. Arcade Basic

Arcade Basic WordPress šablóna zadarmo

Rozsiahly header zaujme hneď pri otvorení domovskej stránky. Téma má veľa možností na personalizáciu. Viete si upraviť rozloženie stránky alebo samotnú výšku záhlavia, ak vám nevyhovuje jeho prednastavené zobrazenie. Príjemný typ písma bude lahodiť oku čitateľa obsahu na akomkoľvek zariadení.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

27. The Motion Lite

The Motion Lite WordPress šablóna zadarmo

Skvelá téma pre kreatívne agentúry, ktorá je špeciálne vytvorená na prezentáciu video obsahu. Domovská stránka obsahuje úvodný slider, kde sa zobrazujú aktuálne články či videa. Téma podporuje WooCommerce, je plne responzívna a optimalizovaná, aby čas načítania bol čo najkratší.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

28. Azera Shop

Azera WordPress šablóna zadarmo

Navrhnutá pre každého, kto sa chystá spustiť online obchod. Šablóna je kompatibilná s WooCommerce, obsahuje niekoľko nastavení, vďaka ktorým si ju prispôsobíte, aby vyzerala zaujímavo pre potenciálnych zákazníkov. Samozrejmosťou je responzívny dizajn, možnosť farebných úprav, pridanie recenzií a možnosť tvoriť blog, ktorý ešte viac zvýši dôveryhodnosť obchodu. Aj keď je šablóna vytvorená v angličtine, vďaka lokalizácii preloží text bez toho, aby bolo nutné nejakým spôsobom zasahovať do kódu.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

29. Meris

Meris WordPress šablóna zadarmo

Čistý dizajn domovskej stránky tejto plne responzívnej šablóny sa dá widgetmi rozšíriť a upraviť podľa vašich predstáv. Vďaka jej úvodnému slideru sa bude hodiť rôznym druhom podnikania či zamerania blogu - od firemnej prezentácie, cestovanie, módu či jedlo. Pracovať viete aj so sidebarom, ktorý sa dá úplne vypnúť, nastaviť naľavo, napravo alebo obe strany. Téma obsahuje Awesome Icons, takže obsah webu viete ozvlášniť pridaním ikon.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

30. OnePress

One Press WordPress šablóna zadarmo

Šablóna na jednostránkové weby, ktorej dizajn ocenia agentúry alebo freelanceri na ukážku svojho portfólia a služieb, alebo firmy na prezentáciu produktov. Šablóna ma jednoduchý dizajn, pri ktorom vystúpia do popredia práve fotografie produktov či práce a je kompatibilná s WooCommerce.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

31. Businessx

BusinessX WordPress šablóna zadarmo

Jednostránková šablóna s minimalistickým dizajnom podporuje WooCommerce a bude sa hodiť akémukoľvek typu biznisu, pre portfólio alebo blog. V šablóne si na domovskú stránku viete pomocou Extension pluginu pridať až 12 sekcií a ľubovoľne si ich usporiadať.

Pozrieť Demo

Chcem si stiahnuť šablónu

Záver

Verím, že inšpirácie ste našli v článku viac než dosť. Výber WordPress šablóny a jej personalizácia dajú prvé reálne kontúry tomu, ako bude vaša nová webstránka vyzerať. Myslite vždy na to, aby bol vzhľad čo najpríjemnejší pre návštevníkov. Nezabúdajte, že v jednoduchosti je krása. 

Ďalšie užitočné rady nájdete aj v samostatnej kapitole e-booku Zarábajúci web: Od domény k peniazom, ktorá sa venuje výberu a úprave WordPress témy. 

Miška Struhárová

Copywriterka a content manažérka. Bojuje proti nudnému obsahu písaním užitočného, ktorý pomôže alebo vyrieši problém. S WordPressom kráča ruka v ruke každodennou prácou na voľnej nohe.

Diskusia ku článku

Zanechať komentár

*

*

Thrive Architect: skvelý nástroj na tvorbu landing pages | Zarábajúciweb.sk

[…] Ako napovedá názov spoločnosti, veľkú časť Thrive Themes tvoria WordPress šablóny. […]

9 vecí, ktoré treba spraviť po inštalácii WordPressu | Zarábajúciweb.sk

[…] Pre inšpiráciu: Miška nedávno spísala zoznam tých najlepších šablón zadarmo pre rok 2017. […]

Najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať WordPress | Zarábajúciweb.sk

[…] Pekné a overené šablóny, ktoré vás nebudú stáť ani cent sme spísali do samostatného článku, tak sa […]