Zarábanie cez internet: živnosť, s.r.o. alebo zmluva o dielo?

Roland Vojkovský Zarábanie na internete

Poznámka: Tento článok bol vytvorený v spolupráci s odborníkom na účtovníctvo pre internetových podnikateľov, Petrom Furmaníkom z ĽudskouRečou.sk.

Mnoho z vás sa pýta, ako legálne zarábať cez affiliate marketing. Pýtate sa otázky ako „Potrebujem na affiliate marketing živnosť?“ alebo „Čo sa affiliate marketérom oplatí viac, živnosť alebo eseročka?“.

Ak sa snažíte tieto veci googliť, častokrát nájdete len neúplné odpovede alebo naopak články, ktoré sú tak zložité, že by s nimi mali problém absolventi ekonomických univerzít.

Je ľahké sa nechať znechutiť tou kopou informácii o všetkých formalitách, ktoré musíte urobiť a tým, čo všetko musíte zaplatiť.

A práve preto vám prinášame tento návod, ktorý vás prevedie všetkým, čo potrebujete vedieť o legálnom zarábaní na internete. Začnime tým najdôležitejším:

Ktorú formu podnikania si zvoliť?

Pri podnikaní na internete máte reálne na výber z 3 možností:

  • zmluva o dielo
  • živnosť
  • spoločnosť s ručením obmedzeným

Ostatné spôsoby podnikania sú pre vás buď nevhodné alebo nevýhodne. Poďme sa pozrieť, ktorá z týchto foriem bude pre vás najvýhodnejšia.

Zmluva o dielo podľa Občianského zákonníka

V podstate je to jediná legálna forma, ako si môžete na internete privyrobiť bez toho, aby ste si museli zakladať živnosť alebo eseročku.

Zmluva o dielo je dobrým riešením pri priíležitostných príjmoch.

Zmluva o dielo je vhodným riešením len pri príležitostných príjmoch. Ideálne do výšky 500€ ročne.

Zmluva o dielo sa používa (alebo by sa aspoň mala používať) pri príležitostných príjmoch. Napríklad keď študent pracujúci v Kauflande vytvorí web stránku pre svojho známeho.

Ak si vytváraním stránok neprivyrába pravidelne, bolo by pre neho zbytočné si kvôli tomu otvárať živnosť či zakladať firmu.

Veľkou výhodou zmluvy o dielo je to, že príležitostný prijem do 500€ ročne je oslobodený od dane.

Nemusíte ho nikde priznávať a tým pádom z neho neplatíte daň ani odvody.

Ak zmluvou o dielo zarobíte ročne viac ako 500€, tento príjem musíte priznať v daňovom priznaní typu B. Následne zo všetkého nad 500€ platíte 14% zdravotné odvody a 19% daň z príjmu.

Príklad: Igor zarobil v roku 2016 800€ vytváraním web stránok na zmluvu o dielo. Zo sumy 500€ neplatí dane ani odvody. V marci podá daňové priznanie a zo zvyšných 300 zaplatí 19% daň z príjmu, čiže 57€.

Potom príde leto a zdravotná poisťovňa mu pošle ročné zúčtovanie, kde si bude nárokovať 14% z jeho 300€, čiže 42€.

Igorovi teda z jeho 800 eur zostane 701. To nie je vôbec zlé.

Hlavnou nevýhodou zmluvy o dielo je, že ju môžete využívať len príležitostne. Ak sa vaše príjmy z tejto činnosti stanú pravidelnými, ste povinný získať podnikateľské oprávnenie.

To v praxi znamená si otvoriť živnosť alebo založiť spoločnosť s.r.o. Ak to s affiliate marketingom myslíte vážne, tak sa živnosti alebo eseročke nevyhnete.

Pre koho je vhodná zmluva o dielo:

  • pre tých, ktorí si cez internet len príležitostne privyrábajú poskytovaním služieb (vytvorenie webu, napísanie článku…)
  • mimoriadne výhodná pre ročné príjmy do 500€

Vzor zmluvy o dielo

Viac informácii o zmluve o dielo:

Zmluva o dielo: druhy, dane a odvody

S.R.O. alebo živnosť?

Chcete na internete podnikať? Potom vám zmluva o dielo stačiť nebude.

Ako podnikateľ takmer určite skončíte ako živnostník alebo budete mať vlastnú eseročku. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky až 92% podnikateľských subjektov spadá buď do jednej alebo druhej kategórie.

Ako to už býva, obidve možnosti majú svoje výhody a nevýhody. Základný prehľad rozdielov medzi živnosťou a eseročkou skvelo zhrnul Tomáš Abaffy vo svojej infografike a článku.

Infografika, ktorá porovnáva živnosť a eseročku.

Od 1.1.2017 si živnostníci môžu uplatniť paušálne výdavky až vo výške 60%. Inými slovami: Ak mesačne zarobíte 1000€, až 600€ si môžete odpísať ako výdavky a platiť dane len z tých 40%.

Zdroj: Ako začať podnikať na nete: Živnosť vs. S.R.O. [INFOGRAFIKA]

Medzi podnikaním na živnosť a vlastnou spoločnosťou vidím 7 zásadných rozdielov.

#1: Založenie živnosti je oveľa jednoduchšie

Otvorenie živnosti vás ani zďaleka nebude stáť toľko času a peňazí. V podstate len zájdete na živnostenský úrad, zaplatíte pár eur za vybrané živnosti a čakáte na papier z daňového.

S eseročkou to také ružové nie je. Sami sa o tom môžete presvedčiť napríklad v tomto článku.

#2: Ak ste živnostník, čo zarobíte je vaše. Ak máte s.r.o., sú to peniaze firmy.

Aj keď sa to tak môže zdať: to, čo zarobí vaša spoločnosť ešte nie je vaše. Podiel na zisku vašej spoločnosti si môžete vyplácať len raz ročne.

Okrem ročného podielu existujú aj spôsoby, ako dostávať z firmy peniaze aj priebežne.  2 z nich nájdete v časti #5: Odvody a ďalšie si môžete pozrieť v článku Pavla Varhaníka.

#3: Ručenie

Spoločnosť s ručením obmedzeným znamená presne to, čo si myslíte.

Ak by ste si pri vašom podnikaní aj nebodaj narobili dlhy, tak pri eseročke ručíte len firemným majetkom. Pri živnosti ručíte so všetkým, čo máte.

#4: Účtovníctvo a paušálne výdavky

Pri spoločnosti s ručením obmedzeným ste povinný viesť podvojné účtovníctvo. To v podstate znamená, že buď sa stanete fanúšikom účtovníckej literatúry alebo si na to budete musieť niekoho najať.

Podvojne účtovníctvo je pre bežných ľudí extrémne zložité.

Podvojné účtovníctvo nie je nič pre bežných ľudí.

Pri živnosti môžete viesť jednoduché účtovníctvo alebo sa ho môžete zbaviť úplne a uplatňovať si paušálne výdavky. Ak sa rozhodnete pre paušálne výdavky, tak si môžete odpísať až 60% zo svojich príjmov ako náklady na podnikanie (maximálne do výšky 20 000€ ročne pre rok 2016).

Paušálne výdavky sú veľkou výhodou pre internetových podnikateľov, ktorí pracujú z domu a nemajú vysoké skutočné výdavky (napríklad nepotrebujú kupovať tovar a platiť zamestnancov).

Príklad: Ako affiliate marketérovi vám k práci stačí notebook s pripojením na internet. Notebook už máte a mesačný poplatok za internet nie je taký drahý, že by ste si kvôli nemu museli uplatňovať skutočné výdavky.

A tak si zvolíte paušálne výdavky. Ak si mesačne affiliate marketingom zarobíte 500€, tak si do nákladov viete dať až 300€.

Tip na článok: Paušálne výdavky živnostníka v roku 2017 – odvody a príklady

#5: Odvody

Odvody pre živnostníkov

Ako živnostník ste povinný platiť mesačné odvody na zdravotné poistenie. Tie sú pre rok 2017 minimálne vo výške 61,81€. Nezáleží na tom, či ešte len s podnikaním začínate alebo nie.

Výnimky sú len 2:

Študenti zdravotné odvody neplatia a zdravotne postihnuté osoby s mierou funkčnej poruchy viac ako 41% a invalidní dôchodcovia ich platia v polovičnej výške.

Poznámka: Študenti sú povinní nahlásiť zdravotnej poisťovni to, že sú študenti čo najskôr od založenia živnosti. Je to potrebné priniesť potvrdenie o návšteve školy a v niektorých prípadoch aj maturitné vysvedčenie. Tieto dokumenty nemusia byť notársky overené.

Navyše, ak v prvom roku podnikania zarobíte „príliš veľa“ tak vás od 1. júla následujúceho roka budú čakať aj nemilé odvody do sociálnej poisťovne.

Čo znamená príliš veľa? Napríklad od 1.7.2017 sú povinní platiť odvody do sociálnej poisťovne všetci, ktorí zarobili za rok 2016 viac ako 5298€.

Minimálne odvody do sociálnej poisťovne sú vo výške 146,35€ bez poistenia v nezamestnanosti.

Viac informácii o živnostenských odvodoch nájdete v článku Odvody SZČO na sociálne a zdravotné poistenie od 1.1.2017 na stránke SZČO portál.

Odvody pri s.r.o.

Odvody pri eseróčkach sú trochu zložitejšie. Je to z toho dôvodu, že máte na výber niekoľko možností, ako sa necháte od svojej spoločnosti platiť. Tu sú 3 z nich:

Možnosť #1: Zamestnanec vo vlastnej s.r.o.

Keď živnostník platí priveľké odvody, veľakrát to skončí jeho prechodom na s.r.o. a následným zamestnaním samého seba.

Ako majiteľ firmy musí z ceny práce (superhrubej mzdy) odviesť do sociálnej a zdravotnej poisťovne spolu 35,20%. Ako zamestnanec musí zo svojej hrubej mzdy (cena práce - odvody zamestnávateľa) odviesť spolu ďalších 13,40%.

Ak ako živnostník platil vysoké odvody a následne zamestná samého seba za minimálnu mzdu, môže na odvodoch naozaj ušetriť.

Ale…

Nie je to finančne najvýhodnejšia možnosť a navyše mu tým pribúda veľa papierovačiek a zbytočnej byrokracie.

Esročka so sebou prináša obrovskú dávku byrokracie.

Ak nemáte radi papierovačky, eseročka vám pravdepodobne veľa radosti neprinesie.

A to ani nehovorím o tom, že takto podnikateľ riskuje pokuty od úradov, ak ich prehnané požiadavky nesplní na 100%.

To, aké zbytočné povinnosti má zamestnávateľ na Slovensku si môžete pozrieť v najzdieľanejšom článku na blogu ĽudskouRečou.sk.

Možnosť 2: Konateľ bez nároku na odmenu

Ako konateľ vašej spoločnosti môžete a nemusíte dostávať mesačnú mzdu. Ak sa rozhodnete v mene vašej s.r.o. zamestnať samého seba, budete za seba musieť platiť zdravotné aj sociálne odvody.

Ak si môžete dovoliť vyplácať peniaze z vašej firmy len raz ročne, je finančne výhodnejšie pracovať ako konateľ bez nároku na odmenu. Takto sa úplne vyhnete sociálnym odvodom.

Zdravotné poistenie je povinné pre každého, kto má trvalý pobyt na Slovensku a pre všetkých, ktorí na Slovensku nemajú trvalý pobyt, ale sú tu zamestnaní, prípadne tu podnikajú. Oslobodení sú len ti, ktorí si už platia zdravotné poistenie v inej krajiny Európskej únie (zdroj).

Ak sa rozhodnete ušetriť na sociálnych odvodoch a vyplácať si len ročný podiel na zisku, budete sa musieť prihlásiť na platenie zdravotných odvodov ako samoplatca. Tie sa platia pre rok 2017 vo výške 61,81€ mesačne.

Ak sa rozhodnete dostávať zo svojej konateľskej práce mesačnú odmenu, budete platiť odvody z reálnej výšky vašej odmeny. A tým sa dostávame ku...

Možnosť 3: Konateľ s nárokom na odmenu

Ako konateľ firmy si môžete určiť ľubovoľnú výšku odmeny. Následne platíte odvody (do sociálnej aj zdravotnej poisťovne) iba z toho, čo si necháte vyplatiť. Na blogu Firmáreň.sk nájdete príklad toho, čo sa stane, ak bude vaša konateľská odmena 50€.

Vyplácanie nízkej odmeny za funkciu konateľa je najvýhodnejší spôsob, ako si poradiť s odvodmi.

Pozor: vo všetkých prípadoch - teda či sa už stanete alebo nestanete zamestnancom vlastnej firmy, resp. konateľom s odmenou - musíte z vyplateného podielu na zisku zaplatiť jednorazových 14% do zdravotnej poisťovne.

#6: Sídlo firmy

Živnostníci to majú jednoduché. Ich sídlom môže byť miesto ich trvalého pobytu.

Pri spoločnostiach s ručením obmedzeným potrebujete doklad o vlastníctve alebo prenájme priestorov, kde máte sídlo firmy.

Tip: Jednou z možností, ako riešiť problém so sídlom firmy je takzvané virtuálne sidlo. Viac o nich si môžete prečítať v článku na eTrend.

#7: Výška dane

Spoločnosti s.r.o. všetky svoje príjmy zdaňujú sadzbou 22%.

Živnostníci to majú trochu iné. Ich daň je 19% zo základu dane, ktorý nepresiahne 176,8-násobok životného minima. Pre rok 2016 bola táto hranica na úrovni 35 022,31€.

Ak je živnostníkov základ dane vyšší ako toto číslo, tak sumu 35 022,31€ daní sadzbou 19% a všetko navyše daní sadzbou 25%.

Oficiálne vyjadrenie Finančnej správy spolu s príkladmi zdaňovania si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Záver: Tak čo sa mi oplatí najviac?

Tak čo si vybrať? Živnosť alebo eseročku?

Čo si teda vybrať?

Na to, bohužiaľ, neexistuje jasná odpoveď. Všetko záleží od vašej aktuálnej situácie a od vašich cieľov.

Pre niekoho, kto je zamestnaný a občas napíše pre klienta článok na blog alebo spraví SEO audit, bude najlepším riešením, ako legálne zarábať na internete zmluva o dielo.

Ak máte túžbu podnikať na internete a ešte s tým nemáte skúsenosti (alebo len veľmi malé), tak vám odporúčam otvorenie živnosti. To je to, čo som spravil ja a som s tým spokojný.

Živnosť vás nebude stáť viac ako 50€ (ja som si tú moju založil za 15) a ak si počas roka zarobíte menej ako približne 3900 (v roku 2016 to bolo 3803,33€) tak vaše jediné výdavky budú odvody do zdravotnej poisťovne. A to len v tom prípade, ak ich už za vás neplatí zamestnávateľ alebo štát (napríklad v prípade študentov denného štúdia).

Nad spoločnosťou s ručením obmedzeným by som rozmýšľal vtedy, keď vám vznikne povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne. To znamená, že by ste v tomto roku zarobili viac ako približne 5298€.

V takom prípade je vhodné sa poradiť s účtovníkom o tom, čo je pre vás najvýhodnejšie.

Verím, že vám tento článok pomohol. V ďalšej časti seriálu sa dozviete, ako presne si založiť živnosť, na čo nezabudnúť pri jej vybavovaní a zistíte, ako správne a jednoducho vystavovať faktúry.

Roland Vojkovský

Roland píše jediný slovenský blog o blogovaní. Škola ho nikdy veľmi nebavila a oveľa radšej si číta blogy. Cíti sa trochu divne, keď o sebe píše v tretej osobe, ale uznáva, že to tak znie podstatne lepšie.

Diskusia ku článku

Zanechať komentár

*

*

Zarábanie cez internet: Ako si založiť eseročku | Zarábajúciweb.sk

[…] minulých častiach seriálu sme sa pozreli na to, ktorá forma podnikania sa vám najviac oplatí a ako si založiť […]